Inkade impeeriumi pealinn

Cusco asub Peruus, Andide mäeahelikus, 3400m kõrgusel.

Asub orus mägede vahel, elanikke on siin umbes sama palju kui Tallinnas – 450000, aga Lasna- või Mustamäe stiilis suuri maju pole, nii et linn on selle arvelt suurem.

Cusco on väga vana linn – inkad asutasid oma impeeriumi pealinna siia juba 13. sajandil ja pealinnaks jäi ta kuni Hispaania konkistadooride saabumiseni.

Atmosfäär on siin ikka hoopis teistsugune kui pealinnas Limas. Lima elab ikkagi mitu miljonit inimest, pead-jalad koos, pidevad liiklusummikud – stressi tekitab lihtsalt. Cusco on palju väiksem, sõbralikum ja ilusam.

Kõrgus annab ikka tunda küll, esimesed tunnid pärast lennukist välja saamist oli sihuke tunne, et ei saa piisavalt õhku. Tahaks rohkem ja sügavamalt hingata, aga ei saa, sest õhk on sedavõrd hõre. Vähegi kiiremini liikudes ajab hingeldama ja pikalt lihtsalt ei jaksa. Trepist üles teisele korrusele minnes (meie airbnb kodu asub teisel korrusel) on tunne nagu oleks viiendale roninud.

Aga peale esimest kokalehtedest teed (seda soovitas meile airbnb omanik) hakkas kergem ja peale teist oli juba päris hea. Kokat tarbivad siin muide kõik – mõnikord juuakse teena, mõnikord näritakse lehti lihtsalt, see kõik aitab paremini vastu pidada.

Üks lahedamaid asju on siin taksod – aga mitte plafooniga ja taksomeetriga ametlikud taksod, vaid tundub et vähemalt 3/4 kohalikest automanikest teenib endale taksot sõites lisaraha, Autod on täiesti servast serva – alates roostes punnidest ja lõpetades täiest korralike uuemate autodega. Päris igaüks niimoodi ikka sõita ei saa – mingi litsentsisüsteem on käigus, sest need autod on vastavalt tähistatud punase- ja valgekirju triipudega. Aga see on ka kõik, mis neist takso teeb – taksomeetrit ega muud taolist moodsat värki ei ole. Ja neid märgistatud autosid on siin tõesti palju. Nad üritavad ise Su tähelepanu endale tõmmata signaalitades (see pidev signaalitamine ongi kogu aeg taustaks siin) või siis piisab, kui käe püsti ajad ja mõni kohe peatub.

Algus tundus sihuke asi kohutavalt kahtlane ja esimesel päeval käisime me lihtsalt jala – sest ega need vahemaad nii pikad ka pole.

Teisel päeval otsustasime lõpuks ära proovida ja selgub, et see on ikka pagana lahe teenus. Mõni juht on maru jutukas ka – räägib igasugu asju, aga kuna eriti aru ei saa siis lihtsalt naeratad ja ütled et “ahaa, ahaa, si, si”. Põnev on ju ikka 🙂

Üks oluline detail – sõidu hinnas tuleb *alati* enne peale istumist kokku leppida. Ütled kohanime või aadressi ja küsid et palju maksab. Alles siis, kui hind on sobiv, istud sisse. Kui enne kokku ei lepi, siis tõenäoliselt kooritakse sinult kõvasti rohkem. Lennujaamast koju sõites maksime just niimoodi oma turistimaksu ära – see vahemaa ca 6km ja läks meile maksma 30 soli (natuke üle 8€). Seal oli lihtsalt kohutav parv pakkujaid, kes kõik üksteisest üle karjusid ja et meil parajasti väike õhupuudus ka oli, siis lihtsalt võtsime esimese tüübi, kes kohe meie kotte oma autosse tirima hakkas. Alles autos istudes oli hinnast juttu ja siis selgus see kirvehind. Ma ei ole nii ülbe kuju ka, et protesteerima hakata – ja nii ta siis läks.

Meie siinne kodub asub umbes 3km kaugusel Plaza De Armazest – see on ajalooline kesklinn ning taksosõit sinna maksab 4 soli (umbes 1€). Me oleme paar korda 5 ka andud ja see on täiesti hämmastav, kui hea meel juhtidel selle üle saab – nägu kohe naeru täis ja “gracias, gracias!”. Siinkohal võrdlusmoment näiteks Ameerika taksojuhtidega, kel pigem nägu kohe vingus on, kui piisavalt tippi ei anna.

Plaza de Armas (otsetõlkes Relvade Väljak) on suur väljak keset linna, seal on purskkaevud, kujud, istepingid, ümberringi majad, poed, kohvikud. Kohalikel on jube tüütu komme sulle igasugu asju pähe ja kaela määrida. Istusime pool tundi pingil ja selle aja jooksul käis vähemalt 20-30 erinevat tüüpi igasugu asju pakkumas – ekskursioone, suitsu, kohalehti, joonistusi, ehteid, jne. Linnas ringi jalutades sama teema – kõik kogu aega üritatatakse sinuga juttu teha ja sulle midagi müüa. Algul veel natuke sümpaatiat jagub, raputad pead ja ütled et “no, gracias”, aga mida kauem niimoodi pinda käiakse, seda vähemaks viisakust jääb, lõpuks teed lihtsalt kivinägu ja kõnnid edasi.

Aga see on asi millega lihtsalt harjud ära ja edaspidi ilmelt ei pane tähelegi (nii nagu ka pidevat signaalitamist tänavatel)

Lõpuks mõned pildid ka.

Esimene vaade Cuscole õhust – taevas oli pilves
Mitu taksot siin pildil on? Vastus – kõik need autod on taksod! Pange tähele neid punavalgeid märgistusi
Plaza De Armas

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s